Bir mutfağı nasıl dekore edeceğinizi düşünmeye başladığınızda, zarif ve güzel hatları her an göz önünde bulundurarak, bol miktarda çalışma alanı olan pratik ve işlevsel bir mutfak elde etmek için mümkün olduğunca çok fikir toplamaya çalışırsınız.

Mutfak, giderek daha yenilikçi ve her zamankinden daha fazla depolama kapasitesine sahip en önemli aletlerin bulunduğu yerdir. Bu nedenle, başarılı bir mutfak dekorasyonunu etkileyen birçok faktör vardır.

İşlevsel ve yeterli çalışma alanına sahip bir mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Alet ve mobilya seçimine geçmeden önce en önemli şey, tam olarak ne kadar alana sahip olacağınızı ve bunu nasıl kullanmak istediğinizi bilmektir.

Başka bir deyişle, her ne kadar küçük bir alanınız olduğunu düşünseniz de pişireceğiniz çoğunlukla bir ızgara biftek ise ve farklı pişirme yöntemleri geliştirmek ve denemek istiyorsanız, aynı öğeleri kurmanız gerekmez.

Küçük bir mutfak dekorasyon

Geniş bir alana sahip olmasanız bile rahat ve iyi donanımlı bir mutfağa sahip olmanın birçok yolu vardır.

Depolama kapasitesini artırmak için tüm duvarları örten kompakt mobilyalar seçebilirsiniz. En iyi özel mobilya şirketleri sürekli kendilerini yenilerler, böylece küçük alanlar için bile ihtiyacınız olan her şeyi bulabilir ve bu küçük alanları çok etkili, yüksek performanslı mutfaklara dönüştürebilirsiniz.

Az alana sahip modern bir mutfağa sahip olmak mümkündür. En önemli şeylerden biri, doğru rengi seçmek ve mekanı gerçekten aydınlatmaktır. Bu bağlamda, uygun güce sahip doğal ışık ve ışık noktaları sayesinde geliştirilebilen beyaz renk önemli bir rol oynamaktadır.

 

İşlevsel mutfakların dekorasyonu için stil türleri

Kişilik, her türlü oda tasarımında akseden bir şeydir, ancak bu, özellikle mutfak için doğrudur. Benzersiz ve kişisel bir stil elde etmek üzere farklı kompozisyonların karıştırılması giderek daha popüler hale geliyor.

Modern mutfak mobilyalarına ek olarak, günümüz aletlerini de dikkate almalısınız. Vakumlu paketleyiciler de dahil olmak üzere, temizlemesi çok kolay olan minimum enerji tüketimine sahip aletler bulabilirsiniz. Çalışmak için daha büyük bir alana sahip olmak amacıyla evin bu odasını şık şarap soğutucularla dekore edebilir veya profesyonel kahve makinesi gibi öğeleri mobilyaların içine yerleştirebilirsiniz.

Uygun alana sahip olduğunuzda minimalist tasarımlar ya da endüstriyel tarz mutfaklar mükemmeldir. Tanıdık ve sıcak bir his vermesi sebebiyle mutfaklarda rustik tasarım tercih edenlerin sayısı artmaktadır.

 

 

 

Minimalist mutfak dekorasyonu

Minimalist tasarımlar, daha iyi ve samimi görsel etkiler elde etmek için yeni Akdeniz tarzı fikirlere kapı açarak lineer ve soğuk stilden kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Retro-tarzı dekorasyon

Günümüz mutfaklarında, odaya o retro görünümünü vermek için kullanılan ve böylelikle muhteşem mekanlar oluşturan birçok detay mevcuttur.

Bu amaçla yuvarlak hatlara ve göz alıcı renklere sahip lambalar veya özel aletler bulabilirsiniz.

Geleneksel bir mutfağı modern bir tarzda dekore etme

Geleneksel bir mutfağın iki temel özelliği vardır: İşlevsellik ve pratiklik. Klasik mobilyalar çokça ahşap süslemeye ve geleneksel renklere rağmen basit hatlara sahiptir. Bu ise mekanın sıcak hissedilmesini kolaylaştırır. Tasarımdaki sadelik, mutfakların çalışmak için yeterli alana sahip olmasını sağlar.

Geleneksel bir mutfağı daha modern bir şeye dönüştürmek için sadece hatları ve malzemeleri biraz düzeltmek ve işlevsellik ile cazibeyi birleştiren çok amaçlı mobilyalar eklemek yeterlidir.

Ahşap detaylarla siyah ve beyaz olarak dekore edilen mutfaklar

Siyah ve beyazın karışımı tamamen zaman ötesidir ve ahşap detayların sağladığı sıcaklığı da eklerseniz sonuç, zarif ve ince bir mutfak olacaktır.

Beyaz, daha küçük alanlar için de mükemmeldir. Basit hatlarla birleştirdiğinizde, çok sıkıcı bir mutfakla karşı karşıya kalabilirsiniz. Karşıtı olan siyah ile dekore ederseniz, kullanımının çok atipik olmasına ve mükemmel sadeliğe sahip olmasına karşın muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz. Sadece ahşap kullanmaya karar verirseniz sonuç tamamen kişisellikten uzak olacaktır.

Bu üç öğenin kombinasyonu ise alanları daha çekici ve dinamik hale getirir. En sık kullanılan başka bir seçenek de bu kompozisyonu yeşil, kırmızı veya sarı gibi belirli renk dokunuşlarıyla birleştirmektir.

Bir mutfak koyu tonlarda nasıl dekore edilir

Her ne kadar trend, güçlü, çarpıcı, canlı ve parlak renkler kullanmak olsa da her türlü tarza uyum sağlayan siyah gibi koyu tonları kullanarak tasarladığınız modern bir mutfakta şıklığı ve inceliği elde etmek daha kolaydır.

Bu mutfaklardaki son dokunuşlar için konfor ve şıklık sağlayan üst düzey paslanmaz çelik aletlerin kullanımı şarttır.

Tüm bu öneriler sayesinde bir mutfağı nasıl dekore edeceğiniz konusunda net bir fikir edinmiş olabilirsiniz, ancak bu amaç doğrultusunda en iyi aletleri kullanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

  • 5795
  • 0