Bir Çocuk Odası Nasıl Olmalı ?

Çocuğu olan okurlarımız da takdir edeceklerdir ki bir evde dizayn edilmesi aslında en zorlayıcı olan yaşam alanlarının başında çocuk odaları gelir. Çünkü diğer odalarda kendi zevklerimize ve kullanım alışkanlıklarımıza göre dekorasyon tercihlerimizi belirleriz ve her şey dört dörtlük olmasa da bu çok da önemli değildir. Önemli olan tek şey bizim söz konusu yaşam alanlarının içindeyken kendimizi iyi hissedebilmemizdir. Ancak çocuk odalarında dikkate almamız gereken pek çok farklı etken var ve tabii ki en önemli endişemiz de muhakkak ki çocuğumuzun gelişiminde olumlu roller oynayacak sağlıklı bir çocuk odası dekorasyonunu hayata geçirmektir.

Çocuk odalarında yanlış renk seçimi çocuğunuzun uyku düzenini ya da çalışma düzenini bozabilir, ya da psikolojik olarak daha sağlıksız bir atmosfer yaratabilir. Öte yandan çocuk odalarında oyun oynanılan eğlenceli bir alan, ders çalışılabilecek odaklı bir ortam ve ayrıca sağlıklı ve deliksiz bir uykunun sağlandığı dinlendirici bir yatak ortamını bir araya getirebilmek gerekir ki bu da oldukça zorlayıcı bir iştir. İşte bu kadar farklı değişken ve dikkat edilmesi gereken bunca şey varken üstüne bir de çocuğunuzun içinde kendini daha mutlu hissedeceği, zevklerine uygun bir oda tasarlamak niyetinde olduğunuzda çocuk odası dekorasyonları gerçekten çok zorlu bir görev haline geliyor. Ama bu yazımızda sizlere ilham verebilecek en doğru ve güzel çocuk odası dizaynlarını derledik!

İpuçları !

1. Çocuk odalarında zihin açıcı tonlar yorucu olmayan dinlendirici bir renk kombinasyonu ile kullanılmalı.
2. Oyun çağındaki çocuklar için dağınıklığı çabucak toparlayabileceğiniz tasarımlar şart!
3. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek fikirlere her zaman açık olmalısınız.
4. Küçük alanları verimli kullanmanızı sağlayan mobilya tasarımları da oldukça güzel çocuk odaları yaratıyor.
5. Çocuğunuzun odasının sadece ona ait olduğunu hissetmesi önemli. Yani çocuğunuzun odası onun evi olmalı!
6. Kişisellik katmak ve çocuğunuzun karakteristik özelliklerine uygun bir dizayn oluşturmak da sağlıklı bir çocuk gelişimi için uzmanlar tarafından öneriliyor.
7. Çalışma alanında kontrast renkler ve abartılı olmayan hareketli detaylar zihin açıcı olacaktır.
8. İmkanınız varsa çocuğunuzun odasının evinizin şahane ve geniş manzarasından yararlanmasını sağlayın.
9. İki kardeşin bir arada kalacağı tasarımlarda uyum ve fonksiyonellik büyük bir rol oynuyor.
10. Doğuştan sporcular için minik bir tırmanma duvarına ne dersiniz? Harika bir fikir değil mi?
11. ​Gençler için oda tasarlarken gençlerin kendi kişiliklerini ifade etmelerini sağlayın ve odayı dizayn ederken onların fikirlerini dikkate alın.
12. Çocuğunuzun ilgi alanına göre tematik dekorasyonlar yapmak da oldukça şık fikirlerden biri.
13. Yaratıcılık her zaman fark yaratır. Küçük bir odayı bu örnekteki gibi asma katla ikiye ayırabilir ve çocuğunuz için mükemmel bir ortam ortaya çıkarabilirsiniz.
14. Ergenlik çağındaki çocuklar gelişen trendleri yakından takip eder. Sakin ve uyumlu bir tasarım tercih ederseniz yıllar içinde kökten bir değişiklik yapmadan küçük değişikliklerle odayı yenileyebilirsiniz.
15. Gençleri ders çalışmaya teşvik edecek şık ve modern bir kitaplık ve çalışma masasını içeren bir çalışma ortamı da genç odalarının vazgeçilmezlerindendir.

  • 5504
  • 0