Mutfakta doğal ışıktan yararlanın

Mutfaktaki mükemmel aydınlatma her zaman yapay ışığın doğal ışıkla kombinasyonunun sonucudur. Bu nedenle, mutfak alanı doğal ışığı alıyorsa bundan kesinlikle faydalanmak gerekir. Doğal ışığın dağılımını engellemeyecek veya ışığın dolaşımını zorlaştırmayacak şekilde bir düzenleme olmalı.

Mutfak aydınlatması planlanırken mutfağın sadece yemek pişirmek için mi kullanılacağı, yoksa orada yemek yemek için de zaman geçirilip geçirilmeyeceğine önceden karar vermek gerekiyor. Hiçbir ışık kaynağı tek başına mutfak için gerekli tüm ışığı sağlayamaz. Doğal ışığı kullanmak ve onun yanına yardımcı ışıklar eklemek en iyi çözüm olacaktır. Işık kaynakları belirlenirken, tavan yüksekliği, doğal ışık ve yüzey kaplamaları gibi tasarımın diğer unsurlarını da dikkate almak gerekiyor.

Ampul seçilirken; Enerji tasarrufu ve Led Işıklar

Çevreyi iyileştirmek ve faturadan tasarruf etmek için en iyi seçenek LED ışıklara sahip olmaktır. Tüketimi düşüktür, geleneksel ampullerden% 95’e kadar daha azdır ve akkor ışığından on kat daha fazla, 50.000 saate kadar en uzun kullanım ömrüdür. Tasarruflu LED ampuller kullandıkça ısınmaz ve ampul yüzeyleri sudan etkilenmez. Ofis, okul gibi ortamlarda, okuma aydınlatmalarında LED lamba tercih edilmesinin nedenlerinden biri de gözleri yormamasıdır. Bu nedenle siz titizlikle yemeklerinizi hazırlarken LED lambalardan yayılan ışıkta gözleriniz yorulmaz. Yemek pişirmeye gelince, farklı yiyeceklerin rengini görmek önemlidir ve ışığı görmek zorundadır. Renkleri daha iyi algılamanıza yardımcı olacağı için kaliteyi gösteren yüksek bir LED seçin.

Güvenli çalışma alanları

Yemeğin kullanıldığı alanda ideal bir nokta aydınlatması olması hayati önem taşır. Işıkları yüksek modüllerin altına yerleştirmek en iyisidir.

Beyaz renk, cilalar ve çelik, ışığı yansıtır. Işıktan sonra, mutfağı netleştirmenize yardımcı olacak malzeme ve kaplamalardır.

Her şeyden önce konfor

Her tür lamba seçiminde, önceliğin kullanışlı ve pratik olması her zaman tavsiye edilir. Metal veya cam ekranlı lambaların temizlenmesi kolaydır, mutfakta ortaya çıkan yağ ve kokuları gidermek için en iyi seçeneklerdir.

Bir mutfak aydınlatmak için ipuçları

Bu alanı nasıl aydınlatacağınıza karar verirken, hem özgünlük hem de işlevsellik aramanız gerekir. Aydınlatma, günlük görevleri yerine getirmek için farklı alanlara yönelik çekici olmalıdır. Bu alanın aydınlatılması için ne gibi fikirler veya tavsiyeler sunabiliriz?

Tavandan aydınlatmak

Genel ortam ışığını sağlayan aydınlatma bu olacaktır. Renk sıcaklığı açısından en yaygın olanı soğuk tonlara sahip bir aydınlatmadır.

Tezgahtan aydınlatmak

Bu tip aydınlatma, daha fazla ışığa ihtiyaç duyan çalışma alanlarında kullanılır. Akkor ampuller gibi ısınmadıkları için, LED’ler bu noktalar için bir seçenektir. Kabloları gizleme imkanı, görüş açısından gizlenmeleri ve yüzeyleri aydınlatmaları için güçlü noktalarıdır.

LED ışıklar aydınlatma için iyi bir seçimdir, çünkü halojenlerin aksine, serin kalırlar ve altında çalışırken ampullerin veya spot ışıklarının ısısını hissetme tehlikesi yoktur.

Mobilya aydınlatma

Mobilyaların aydınlatması kullanışlı ve çok fonksiyonel olabilir. LED aydınlatma, yüzer raflarda, örneğin tüm alana göz alıcı ekleme gibi önemli bir görsel efekt yaratır. Ek olarak, şeritlerin ince kalınlığı, onu entegre eden LED tipi sayesinde onu vurgulayan mobilyalar için ideal bir tamamlayıcıdır.

  • 5542
  • 0